Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczenie ptaków na Lubelszczyźnie: W weekend policzą wróble, sikorki i gawrony

Agnieszka Ciekot
Po raz kolejny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje akcję Zimowe Ptakoliczenie
Po raz kolejny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje akcję Zimowe Ptakoliczenie sxc.hu
W piątek na Lubelszczyźnie startuje Zimowe Ptakoliczenie. Przez trzy dni ornitolodzy i wolontariusze liczyć będą żyjące wokół nas ptaki. Pomóc możesz i Ty!

- Jest to akcja edukacyjna podczas której skupiamy się na liczeniu ptaków żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Przy okazji chcemy zainteresować wszystkich ptakami i nauczyć jak mądrze dokarmiać je zimą, aby im pomóc a nie zaszkodzić – wyjaśnia Katarzyna Groblewska, rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

W weekend Zimowe Ptakoliczenie przeprowadzone zostanie w całej Polsce. Po raz szósty wróble, sikorki, gawrony, kaczki i trznadle liczone będą w naszym województwie. – Mamy kilka miejsc, gdzie w ramach akcji organizowane będą wycieczki ornitologiczne. Są to Lublin, Włodawa, Piaseczno, Puławy i Janów Podlaski – zapowiada Jarosław Krogulec z lubelskiego oddziału OTOP, który swoją siedzibę ma w Świdniku.

Jako pierwsi zaczną liczyć w Piasecznie. W piątek uczniowie z tamtejszej podstawówki policzą swoich „sąsiadów” ze szkolnego ogródka oraz ptactwo żyjące na terenie rezerwatu jezioro Brzeziczno. W sobotę wielkie liczenie odbędzie się w Janowie Podlaskim, Włodawie i Lublinie. – Spodziewam się, że będę miał około 50 pomocników. Głównie dzieci – mówi Jarosław Mydlak, ornitolog z Janowa Podlaskiego, który zamierza zabrać wolontariuszy na 8 km wędrówkę.

Akcja trwa około dwie godziny. I jak przyznają ornitolodzy samo liczenie jest dość proste. A pomóc może każdy. – Jeżeli jesteśmy przy karmiku to zapisujemy maksymalną liczbę ptaków danego gatunku, którą widzimy jednocześnie, po to aby nie policzyć tych samych ptaków kilka razy – podpowiada Katarzyna Groblewska. – Natomiast jeśli idziemy po parku lub ogrodzie to wyznaczamy tak trasę, aby dwa razy nie przechodziła przez to samo miejsce – dodaje. Wyniki zapisujemy w kartach obserwacji i wysyłamy do organizatora akcji.

Na ich podstawie OTOP tworzy zestawienie ptaków, które zima są najczęściej spotykane w danym regionie Polski. W ubiegłym roku w województwie lubelskim doliczono się najwięcej wróbli. Dominował wróbel mazurek (1301 sztuk), wróbel domowy (1274 szt.), sikorka bogatka (1105 szt.), gawron (757 szt.), Trznadel (640 szt.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto