Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

AG
archiwum
Prawnik odpowiada na zadane przez Was pytania.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Na pytania czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Mam zamiar kupić mieszkanie. Znajoma poradziła bym najpierw koniecznie sprawdziła księgę wieczystą. Mówiła, że wszystko jest w internecie. Nie jestem biegła w tych sprawach. Proszę mi poradzić, co dokładnie, gdzie i po co mam sprawdzać.

Znajoma ma rację. Na „rządowym” portalu https://ekw.ms.gov.pl/ zweryfikuje Pani dowolną księgę wieczystą. Ponadto można tam:

* złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, zrealizować płatność, pobrać dokument w formacie PDF,

* sprawdzić, czy odpisy, wyciągi i zaświadczenia o zamknięciu księgi, uzyskane drogą elektroniczną, są aktualne i prawdziwe.

Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Aby przejrzeć księgę wieczystą należy posiadać jej numer. Jeśli dotychczasowy właściciel mieszkania nie ma nic do ukrycia, powinien bez problemu udostępnić nam ww. numer – celem weryfikacji.

Dział I księgi wieczystej zawiera dane identyfikujące nieruchomość. Tam też znajdzie Pani informacje o faktycznym metrażu mieszkania. Zdarza się bowiem tak, że dotychczasowy właściciel zawyża powierzchnię mieszkania by uzyskać lepszą cenę rynkową. Kilka metrów kwadratowych może kosztować nabywcę kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dział II mówi o tym, kto jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym lub współużytkownikiem wieczystym albo komu przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Wskazane informacje mają istotne znacznie, zwłaszcza w sytuacji, gdy z treści księgi wieczystej wynika, iż nieruchomość jest objęta współwłasnością. Wtedy też, aby kupić całą nieruchomość, a nie jedynie jej udział trzeba będzie zawrzeć umowę z wszystkimi współwłaścicielami. Należy również wrócić uwagę, czy w treści księgi wieczystej współwłaścicielami nie są małżonkami, co świadczyć może o tym, iż nieruchomość stanowi ich majątek wspólny.

Bardzo istotny jest Dział III księgi wieczystej. Zawiera zapisy o służebności, dożywociu, prawie odkupu lub pierwokupu oraz ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością, a także wpisy innych praw i roszczeń. Dożywocie może oznaczać, iż właściciel w zamian za przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości zobowiązał się zapewnienia osobie trzeciej dożywotniego utrzymania – w szczególności przyjąć ją jako domownika. Kupno nieruchomości obciążonej ww. prawem nie zwalnia nas od obowiązku zapewnienia ww. osoby trzeciej wiktu i opierunku i prawa do mieszkania!

Dział IV ma również duże znaczenie. Za jego pośrednictwem można zweryfikować czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Inaczej mówiąc – czy nasze wymarzone mieszkanie nie stanowi zabezpieczenia kredytu.

Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto