Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa. XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

P J
XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem we Włodawie skupia tancerzy z całego świata.
XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem we Włodawie skupia tancerzy z całego świata. UM Włodawa
Po dwóch latach przerwy, we Włodawie odbyła się 23 Edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Impreza organizowana jest we Włodawie od 1991 roku, a w czasie 22 edycji festiwalu Włodawę odwiedziło 197 zespołów z 59 krajów wszystkich kontynentów.

W sobotę z zaproszenia Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego skorzystała liczna grupa samorządowców z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Grabczukiem na czele. Władze miasta gościły też Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Artura Sępocha.

- Bardzo się cieszę, że przyjęli Państwo zaproszenie do Włodawy na ten wyjątkowy festiwal – mówił Wiesław Muszyński. – Państwa obecność, oraz licznie zgromadzona włodawska publiczność pokazuje, że warto było starać się o reaktywację festiwalu już w tym roku. Nie było to łatwe, tym bardziej cieszymy się, że się udało.

W tym roku Włodawę odwiedziły zespoły folklorystyczne z Serbii, Hiszpanii, Egiptu, Meksyku, Słowacji, Francji, Rumunii, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Swój udział w prezentacjach festiwalowych miały zespoły obrzędowe z Hańska i Dołhobród oraz zespół śpiewaczy ”Swańki” z Wyryk.

Prezentacje festiwalowe rozpoczął zespół ludowy „Juni Tarnavei” z Rumunii i grupa folklorystyczna „ ESTAMPAS DE MEXICO” z Meksyku.

Drugi dzień festiwalu – niedziela, to przede wszystkim widowiska obrzędowe i występy zespołów śpiewaczych i folklorystycznych z Polski i Białorusi.

W poniedziałek zaprezentował się zespół EL-BEHIRA z Egiptu, a zaraz po nim zespół Richard Wossidlo z Niemiec, który zaprosił widzów do wspólnego tańca na scenie. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu wystąpił Zespół Tańca Ludowego Włodawiacy.

We wtorek zaprezentowali się tancerze z Hiszpanii i Słowacji. Polskę reprezentował Zespół Tańca Ludowego Polesie. Jako pierwszy wystąpił zespół ERAIKI DANTZA TALDEA, jego tancerze prezentują folklor z 8 prowincji, które kulturowo tworzą Kraj Basków.

Słowację reprezentował Zespół Folklorystyczny VRANOVĆAN, którego tańce pochodzą z Zemplin i Saris, historycznych regionów we Wschodniej Słowacji.

W środę 15 lipca podczas koncertu zaprezentowali się potomkowie emigrantów polskich z francuskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Syrena”. Przedstawili widowni m.in. tańce lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, łowickie, górali spiskich i krakowiaka. Gwiazdą ostatniego dnia festiwalu był zespół „VESNYANKA” z Ukrainy.

Na zakończenie burmistrz Wiesław Muszyński podziękował wszystkim za wspólną zabawę - Bardzo się cieszę, że przez wszystkie dni festiwalu byliście Państwo z nami. Dołożymy wszelkich starań, aby Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem nigdy więcej nie zniknęło z kalendarza imprez w naszym mieście.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto