Wybierz region

Wybierz miasto

  Mosty czasu

  Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
  Włodawa, ul. Przechodnia/13, +48 82 572 11 03

  17:00 Środa, 25 listopada

  • Brak informacji o cenie

  Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz Grupa Mowa Żywa zapraszają na spotkanie „Mosty czasu”.
  W środę 25 listopada o godzinie 17:00 spotkamy się w Galerii Na Parterze naszej biblioteki aby wspólnie poznawać historię pogranicza oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie współpracy w realizacji projektów obejmujących Polskę, Ukrainę oraz Białoruś.

  W programie przewidzieliśmy otwarcie poprojektowej wystawy „Pojednanie przez trudną pamięć. Tarnopolszczyzna”. Jest to już trzecia edycja projektu w którym młodzi mieszkańcy Polski i Ukrainy gromadzą historie wzajemnej pomocy podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej. Projekt realizowany jest przez członków Grupy Mowa Żywa we współpracy z Fundacją Teren Otwarty w Lublinie i dzięki programowi Patriotyzm jutra 2015 prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

  W ramach wieczorku odbędzie się też projekcja fragmentów filmu "Olmany" (reż. Jagna Knitel). Tytułowe Olmany to wieś na Białorusi. W filmie, tym po swoim świecie oprowadza nas Saganicha, z którą przenosimy się do świata kultu i obrzędu, dziś już zapomnianego w naszej tradycji. Zdjęć i nagrań dokonano w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna” realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur. Po seansie reżyserka filmu opowie nam w jaki sposób powstawała ta produkcja.

  Uczestnicy będą mogli wysłuchać też mini koncertu tradycyjnych pieśni Ukraińskich i Białoruskich w wykonaniu Jagny Knitel i Ewy Grochowskiej.

  Całości towarzyszyć będzie poplenerowa wystawa udostępniona przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w ramach inicjatywy "Cztery pory roku". Projekt realizowany był dzięki finansowaniu przez „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza" (PL-BY-UA 2007 - 2013)”.

  Oprócz bogatej uczty duchowej goście biorący udział w spotkani będą mogli spróbować smakołyków charakterystycznych dla kuchni kresowej, które przygotują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orchówku.

  Wydarzenie organizowane jest dzięki finansowaniu w ramach konkursu „Kierunek Wschód” będącego częścią programu „Przemiany w Regionie - RITA” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Głośne i kontrowersyjne...cytaty roku 2018 Kto to powiedział? QUIZ