Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Jest szansa na uruchomienie roweru miejskiego jeszcze w te wakacje

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w te wakacje w Chełmie uruchomiony zostanie system roweru miejskiego. Do dyspozycji chełmian będzie 180 rowerów.

Na ogłoszony przez miasto przetarg wpłynęły dwie oferty z warszawskich firm. Jedna z nich opiewa na kwotę 1 493 945,70 zł, z kolei druga na 1 708 048,11 zł. Decydującą rolę w ich wyborze ma odgrywać cena - 60 proc., a także gwarancja, oszacowana na 40 proc.

- Oferty zostaną wybrane przypuszczalnie z początkiem marca tego roku. Po podpisaniu umowy system ma powstać i zostać dostarczony w ciągu 45 dni - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

System ma posiadać 17 stacji, z czego 14 ma być zlokalizowanych w Chełmie, 2 na terenie gminy Chełm, a jedna na terenie gminy Kamień. Stacje rowerowe zorganizowane zostaną m.in. przy restauracji McDonald 's, przy Chełmskim Parku Wodnym, w pobliżu placu dworcowego PKP Chełm Główny, ul. Lwowskiej, Al. Armii Krajowej (busy), ul. Wirskiego (łącznik z ul. Lwowską), Al. 3-go Maja, ul. Wojsławickiej, ul. Hrubieszowskiej, ul. Wołyńskiej, w pobliżu Placu Gdańskiego, nad zalewem Żółtańce, w Janowie koło Chełma, czy też na ul. Diamentowej w Kamieniu.

Całość ma liczyć 180 rowerów, w tym 10 rezerwowych. W zamówieniu przewidziano różne rodzaje dostępnych jednośladów, takich jak rowery cargo, których ma być 10, z czego po 1 w gminie Chełm i Kamień, czy też 5 rowerów tandem. Ponadto ma być15 jednośladów z fotelikiem dziecięcym, a resztę mają stanowić podstawowe rowery z koszykiem.

Rowery cargo mają mieć minimalną ładowność skrzyni na poziomie 80 kg, a ich maksymalna ładowność nie może przekroczyć 100 kg. Mają być także trójkołowe.

Rowery z fotelikami będą mogły zabrać dzieci o wadze maksymalnej 22 kilogramy. Zwykłe rowery nie mogą ważyć więcej niż 25 kilogramów, a każdy z nich będzie miał także zamontowany uchwyt na telefon. Wszystkie jednoślady muszą być fabrycznie nowe, posiadać GPS, a także blokadę umożliwiającą odstawianie roweru obok stacji.

Każda ze stacji ma pomieścić 15 jednośladów i ma mieć możliwość parkowania w nich rowerów specjalnych.

Wykonawca jest też zobowiązany do stworzenia strony internetowej i aplikacji mobilnej, które będą umożliwiały rejestrację i możliwość wypożyczenia roweru. Dodatkowo ma powstać także biuro obsługi klienta. Zarówno strona, jak i aplikacja mają być wykonane w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

- Nie mogę już doczekać się realizacji tego projektu. Lubię aktywny wypoczynek i w lecie czesto jeżdżę rowerem. Niestety mój rower jest już bardzo wysłużony, a na kupno nowego obecnie mnie nie stać. W Chełmie jest kilka ładnych ścieżek rowerowych, jedna z nich prowadzi nad zalew Żółtańce, więc można bezpiecznie jeździć z całą rodziną - mówi pani Ewelina z Chełma.

Rower miejski to realizacja szerszego programu „Budowy niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która ciągnie się od kilku lat. Pomysł pojawił się jeszcze podczas kadencji prezydent Agaty Fisz.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto