Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej przypadków zachorowań na boreliozę w woj. lubelskim

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Archiwum
Z roku na rok obserwuje się w naszym regionie wzrost zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze, przede wszystkim chodzi o boreliozę.

W 2020 roku zapadalność na boreliozę na 100 tys. mieszkańców województwa lubelskiego wyniosła 37,1 i była wyższa niż w całej Polsce. Średnia krajowa wynosiła 32,63. Od 1 styczniu 2020 do 31 sierpnia 2020 roku w województwie lubelskim zarejestrowano 587 zachorowań na boreliozę, w tym jedno na neuroboreliozę. Współczynnik zapadalności na 100 tys. mieszkańców województwa lubelskiego wyniósł wtedy 27,84 - to dane udostępnione przez rzecznika wojewódzkiej stacji sanepidu.

W 2021 roku, także w okresie od stycznia do sierpnia, te liczby wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Współczynnik zapadalności wyniósł już 33,58 - informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik wojewódzkiej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Od początku roku do końca wakacji br. w województwie lubelskim zarejestrowano 708 przypadków zachorowań na boreliozę, w tym jedno na neuroboreliozę.

Najwięcej przypadków w 2020 r. odnotowano w powiecie chełmskim i zamojskim. W tym roku przoduje powiat bialski oraz zamojski wraz z lubelskim.

Z oczywistych względów najwięcej zachorowań notuje się w okresie wakacyjnym. - Ogółem w województwie lubelskim zarejestrowano 318 zachorowań na boreliozę z Lyme - 179 w lipcu, a 139 w sierpniu - informuje rzeczniczka. W porównaniu do ubiegłego roku nieznacznie wzrosła liczba hospitalizowanych pacjentów z 11 do 13. - Borelioza z Lyme to najczęstsza choroba odkleszczowa, wywołana przez krętki Borrelia, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Do zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi może dojść na obszarze całego naszego kraju, a zgodnie z opisem ECDC należy uznać Polskę w całości jako teren endemiczny - dodaje Wnuk.

Ważne jest, aby po każdym spacerze w lesie dokładnie obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy, zwłaszcza miejsca, gdzie te pasożyty lokują się najchętniej, czyli brzuch, klatka piersiowa, pod kolanami, na szyi, głowie i w pachwinach. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce pokłucia alkoholem lub maścią zawierającą jod.

Ukąszenie przez tego pasożyta tylko w 30 proc. przypadków daje widoczne objawy w postaci rumienia wędrującego na skórze. W pozostałych przypadkach borelioza może dawać niespecyficzne objawy przypominające grypę lub nie ma w ogóle objawów w pierwszej fazie zakażenia.

Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio usunąć kleszcza, skonsultuj się z lekarzem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej przypadków zachorowań na boreliozę w woj. lubelskim - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto