Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak prawidłowo prezentować flagę zgodnie z tradycją i honorem? Sprawdź

Redakacja
archiwum
Co roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może tego dnia uczcić ją poprzez wywieszenie flagi np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego dnia każdy obywatel może umieścić barwy Rzeczypospolitej Polskiej na swoich domach, balkonach i innych widocznych miejscach. Wcześniej przepisy dopuszczały taką możliwość tylko w ściśle określonych sytuacjach, na przykład z okazji świat państwowych. Wywieszenie flagi bez powodu było przed 2004 r. wykroczeniem.

Flaga Polski

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Zasady wywieszania Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. Istnieje również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Chinach, Ukrainie oraz Litwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak prawidłowo prezentować flagę zgodnie z tradycją i honorem? Sprawdź - Kurier Lubelski

Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto