Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie? Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych rozpoczęły się w Chełmie już w sobotę koncertem "Niezłomni" w Chełmskim Domu Kultury. W poniedziałek, 1 marca, odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz i mieszkańców.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 1 marca przez Sejm RP. To upamiętnienie wydarzeń z 1 marca 1951 r., kiedy to władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców ostatniego, IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Na Chełmszczyźnie po rozwiązaniu struktur Armii Krajowej przez kilka lat po wojnie działały między innymi Inspektorat Rejonowy Chełm Zrzeszenia WiN, ze zbrojnym oddziałem pod dowództwem Henryka Lewczuka ps. Młot, a także oddziały Narodowych Sił Zbrojnych.

Msza święta i oficjalne uroczystości ku czci żołnierzy wyklętych

W poniedziałek, 1 marca, w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie odprawiono mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych. Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce i wiązanki przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD i UB przy ul. Reformackiej 27A oraz pod pomnikiem Armii Krajowej w Parku Miejskim.

W upamiętnieniu ofiar komunistycznych represji uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających kombatantów, przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, jednostek oświaty, kultury i zdrowia. Dzień wcześniej wieniec pod pomnikiem AK w Parku Miejskim złożył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Koncert w Chełmskim Domu Kultury

Koncertem w Chełmskim Domu Kultury rozpoczęto w sobotę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie. Był to koncert pieśni i piosenek patriotycznych oraz partyzanckich, a także współczesnych utworów dedykowanych żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego.

Widowisku przygotowanemu przez Chełmski Dom Kultury towarzyszyły dwie prelekcje: Żołnierze Wyklęci na Ziemi Chełmskiej – Jerzego Masłowskiego oraz Rozbicie PUBP we Włodawie 22 X 1946 r. – Grzegorza Makusa.

Wystawy

W siedzibie dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Reformackiej Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie udostępniło zwiedzającym wystawę „Chełmska bezpieka i jej ofiary”. Pod poniższym linkiem można obejrzeć film pod takim samym tytułem przygotowany przez Muzeum Ziemi Chełmskiej.
https://www.facebook.com/495694504501575/videos/198911352021565

W pozostałe dni ekspozycję będzie można oglądać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Ponadto dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie w przestrzeni publicznej udostępniono dwie wystawy przedstawiające sylwetki niezłomnych kobiet Lubelszczyzny oraz Danuty Siedzikówny ps. "Inka"

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto