Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie połączenia gmin we Włodawie

tom
Jezioro Białe w Okunince jest częścią gminy wiejskiej
Jezioro Białe w Okunince jest częścią gminy wiejskiej archiwum
Na razie nie będzie fuzji miasta i gminy wiejskiej Włodawa ani konsultacji z mieszkańcami Włodawy w tej sprawie. Uchwała, która miała być przyjęta podczas sesji Rady Miejskiej w piątek 25 marca, została zdjęta z porządku obrad na wniosek jednego z radnych.

Mimo to autorzy pomysłu nie rezygnują z jego realizacji. - Decyzja radnych oznacza jednak, że dyskusje i negocjacje będą się toczyć nadal nieformalnie - czytamy w serwisie ias24.pl

Jeśli odpowiedni wniosek zostanie złożony do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca przyszłego roku, to ewentualne połączenie miasta i gminy w jeden samorząd będzie możliwe 1 stycznia 2013 roku.

Włodawa chce wchłonąć gminę wiejską. Mieszkańcy przeciwni

Samorządowcy z gminy miejskiej proponują połączenie miasta i gminy w jedną jednostkę, by m.in. ograniczyć koszty utrzymania administracji do jednej rady i jednego urzędu. Ich zdaniem konsolidacja budżetów obydwu samorządów umożliwi też lepsze zarządzanie i większe wykorzystanie pomocy finansowej państwa, która przysługuje przez 5 lat od połączenia samorządów.

Nowa jednostka złożona z Miasta i Gminy Włodawa, obejmowałaby 263 tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni, na których mieszkałoby prawie 20 tysięcy mieszkańców.

Tymczasem tej fuzji sprzeciwiają się nie tylko mieszkańcy i władze gminy wiejskiej, ale i związkowcy czy politycy.

Szymon Martys z Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" w przesłanym do mediów oświadczeniu stanowczo sprzeciwia się planom połączenia obu samorządów.

- Oburza nas, że tak ważne decyzje próbuje się podejmować po cichu, za zamkniętymi drzwiami gabinetów, bez konsultacji z mieszkańcami gminy i jej władzami. Nikt z przedstawicieli władz miasta we Włodawie nie próbował przekonań mieszkańców gminy wiejskiej do tej fuzji, a samorządowcy o samym pomyśle dowiedzieli się pokątnie - napisał w liście.

- Miasto argumentuje, że połączenie obu podmiotów jest nieuchronne ponieważ większość mieszkańców wsi i tak pracuje we Włodawie i wysyła dzieci do miejskich szkół i przedszkoli. Zapomina jednak dodać, że włączenie gminy wiejskiej ma służyć przede wszystkim nie polepszeniu bytu jego mieszkańców, a ratowaniu mocno nadszarpniętych finansów miasta - czytamy dalej. Do przekroczenia dozwolonego, 60-procentowego progu zadłużenia brakuje mu już tylko niespełna miliona złotych, co oznacza, że nad miastem wisi groźba bankructwa. W tej sytuacji połączenie obu gmin może skutkować zlikwidowaniem części szkół czy świetlic na terenach wiejskich, jak i zahamowaniem inwestycji drogowych i wodociągowych na tym terenie. Nie rozumiemy czemu za fatalną politykę władz miejskich odpowiadać mają mieszkańcy pobliskich wsi.

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto