MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Przyjaźń w Warszawie przejdzie metamorfozę? Władze stolicy z ważną deklaracją. Możliwy remont za setki milionów złotych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Władze stolicy zapowiadają remont
Władze stolicy zapowiadają remont Szymon Starnawski
Osiedle Akademickie Przyjaźń, czyli pierwsze w Polsce studenckie miasteczko i jednocześnie baza, bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki, ma przejść gruntowną modernizację. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na setki milionów złotych.

Spis treści

Co dalej z Osiedlem Przyjaźń? Jest deklaracja Ratusza

Stołeczny Ratusz przedstawił plan działań po zwrocie Osiedla Przyjaźń przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej. Z zapowiedzi urzędników wynika, że obszar ten nadal będzie służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tu zaniedbane domki czeka sukcesywny remont.

Mieszkańcy, studenci i przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o udzieleniu wszystkim doraźnej pomocy - tak, aby żaden z mieszkańców nie ucierpiał po wygaśnięciu umowy dzierżawy. Chcemy, żeby to osiedle żyło, żeby było pełne mieszkańców, ale też by było bezpieczne - mówił podczas specjalnej konferencji wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Zastępca Rafała Trzaskowskiego zapewnił jednocześnie, że żaden z mieszkańców osiedla nie będzie musiał opuścić lokalu tuż po przejęciu nieruchomości przez miasto.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia osiedla. Fotografie pochodzą z 2020 roku.

Władze stolicy zapowiadają remont

Osiedle Przyjaźń w Warszawie przejdzie metamorfozę? Władze s...

Nowe rozwiązania

Obecnie w mocy pozostaje około 1,5 tys. umów najmu lokali znajdujących się na terenie osiedla, z czego ponad 1 tys. to umowy ze studentami (akademiki), a blisko 90 z przedsiębiorcami (lokale użytkowe). Większość z tych umów zostało zawartych na czas określony i wygasa 9 maja. Jak zapewnił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Tomasz Bratek, intencją władz Warszawy jest, by osiedle mogło być dalej zamieszkiwane.

Ratusz przygotował wsparcie dla każdego z najemców:

  • W przypadku studentów: możliwość doraźnego zawarcia umowy na 3 miesiące, co pozwoli na spokojne dokończenie roku akademickiego. Jest to maksymalny okres, dopuszczany przez prawo, na jaki możliwe jest zawarcie umowy "od ręki”. Z takiej możliwości skorzystało już blisko 670 studentów, którzy zgłosili się do specjalnego punktu informacyjnego uruchomionego przez miasto. Po tym czasie akademiki nie znikną z Osiedla Przyjaźń. Będą prowadzone wspólnie przez miasto oraz warszawskie uczelnie. Obecnie ratusz opracowuje szczegółowe zasady wynajmowania i prowadzenia akademików - razem z konferencją rektorów oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowe zasady będą obowiązywały już od nowego roku akademickiego.
  • W przypadku mieszkańców dysponujących umowami na czas nieokreślony: możliwość kontynuowania najmu na dotychczasowych warunkach, przy czym obowiązki APS, wynikające z zawartych umów, przejmie Zarząd Mienia Skarbu Państwa, będący miejską instytucją.
  • W przypadku mieszkańców dysponujących umowami na czas określony oraz przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe: możliwość pozostania w dotychczasowych lokalach również po 9 maja. Najemcom będą proponowane dwa rozwiązania: doraźne umowy podpisywane "od ręki” na okres 3 miesięcy, a także umowy na okres do jednego roku, zawieranie w nieco bardziej czasochłonnym trybie pozaprzetargowym – na podstawie publicznego wykazu informującego o zamiarze wynajęcia lokalu.

Sytuacja prawna każdego z najemców wymaga dokładnego zbadania, każda umowa zawarta przez APS może być nieco inna i rodzić inne konsekwencje dla miasta albo dla najemcy. Dlatego sprawę każdego mieszkańca chcemy rozpatrywać indywidualnie i z każdym chcemy rozmawiać. APS po wielu naszych interwencjach przekazał nam jedynie listę najemców, wciąż czekamy na przekazanie umów najmu. Mam nadzieję, że otrzymamy je do 9 maja - dodaje Tomasz Bratek.

Konieczny remont za setki milionów złotych

Urzędnicy przekonują, że Warszawa planuje dążyć do wykonania szeroko zakrojonego remontu Osiedla Przyjaźń. Założeniem władz miasta jest przywrócenie budynkom dawnej świetności. Obecnie korzystanie wielu z nich jest jednak niemożliwe. Uczelnia pozostawia nieruchomości w fatalnym stanie technicznym. Sporo z nich jest zniszczonych, na ścianach znajduje się pleśń, dachy wielu budynków wciąż pokryte są azbestem. Modernizacji i napraw wymaga też infrastruktura podziemna.

Koszt prac remontowych szacowany jest na setki milionów złotych.

Gdy tylko uczelnia zwróci nam nieruchomość, przystąpimy do szczegółowej oceny stanu technicznego domów. Inwentaryzacja instalacji podziemnych jest już zakończona. W następnym kroku określimy zakres niezbędnych prac - informuje wiceprezydent Tomasz Bratek.

Przedstawiciele Ratusza podkreślają, że stolica będzie ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie remontu.

Są to ogromne kwoty, przekraczające dotacje, jakie otrzymujemy z budżetu centralnego na utrzymanie obiektów stanowiących własność Skarbu Państwa. Być może uda się też uzyskać wsparcie ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy - mówi zastępca Rafała Trzaskowskiego.

Władze stolicy informują, że remont ma być rozłożony na wiele lat, a jego przebieg będzie zależał od uzyskanego dofinansowania zewnętrznego.

Oświadczenie władz uczelni

Po opublikowaniu artykułu, skontaktował się z nami rzecznik prasowy Akademii Pedagogiki Specjalnej. Otrzymaliśmy od niego oświadczenie, które publikujemy w całości poniżej:

"Zapraszamy Miasto do dialogu i współpracy, nie do dramatyzowania

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) nigdy nie poinformowała mieszkających w akademikach studentów ani innych mieszkańców, że 9 maja albo później muszą się skądkolwiek wyprowadzić. Ogłoszenia tej treści rozkleiły w niedawnej kampanii wyborczej osoby niezwiązane z APS, a nasz zaufany partner Miasto Stołeczne Warszawa podchwycił je i użył niefortunnego sformułowania w swoim piśmie, co w naszej opinii niepotrzebnie wprowadza niepokój wśród mieszkańców.

Studenci Akademii stanowią jedynie mniej niż dziesięć procent spośród dwóch tysięcy mieszkańców Osiedla. To osoby dorosłe i odpowiedzialne, a do sesji egzaminacyjnej jest jeszcze dużo czasu, bo zaczyna się w połowie czerwca.

Umowa dzierżawy była zawarta na pięć lat. Wiążą nas przepisy, procedury i troska o społeczność Akademii, więc już dwa lata temu powiadomiliśmy Miasto Stołeczne Warszawa, że zakończymy dzierżawę w terminie. Wówczas wiceprezydent przysłał na spotkanie z rektorami wielu warszawskich uczelni swojego ważnego dyrektora. W połowie grudnia Akademia ponownie potwierdziła koniec dzierżawy pismem, na które jedyną odpowiedzią aż do wiosny było urzędowe poświadczenie odbioru. Zamiast roli ratownika Miasto mogło i nadal może przyjąć trwałą postawę odpowiedzialnej troski o całą społeczność Osiedla Przyjaźń. Z docierających do nas stanowisk wynika, że mieszkańcy wciąż zapraszają Miasto do tej właśnie roli.

Nie jest oczywista perspektywa inwestowania w teren zamieszkany przez dwa tysiące osób, wśród nich mniej niż dziesięć procent studentów Akademii, w warunkach zaledwie pięcioletniej dzierżawy.

Akademia Pedagogiki Specjalnej proaktywnie przekazała więc pełną dokumentację zanim Miasto zdążyło o nią poprosić. Cała dokumentacja jest w rękach Miasta Stołecznego Warszawy. Jednak Miasto to wielogłowy smok. Poszczególne biura, zarządy i sekretariaty nie widzą się wzajemnie i mają swoje kłopoty komunikacyjne. Nie ma zgody na obciążanie Akademii wewnętrznymi problemami Miasta Stołecznego Warszawy - którego skądinąd, jako całość, postrzegamy jako naszego zaufanego partnera i z którym na wielu innych płaszczyznach skutecznie współpracujemy. W razie kłopotów z odnalezieniem dokumentów w biurach miejskich, zapraszamy do kontaktu z kanclerzem APS.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Toczyski"

To dzięki Osiedlu Przyjaźń powstał Pałac Kultury i Nauki

Osiedle Przyjaźń to zespół budynków mieszkalnych, znajdujący się na terenie Bemowa. Powstało w latach 50. ubiegłego wieku i służyło głównie budowniczym Pałacu Kultury i Nauki. Z czasem zmieniło się w miejsce życia społeczności akademickiej - zarówno studentów, jak i pracowników warszawskich uczelni.

Grunt stanowi własność Skarbu Państwa, a zarządza nim Prezydent Warszawy - jako starosta. Przez długie lata Osiedle Przyjaźń było dzierżawione przez Akademię Pedagogiki Specjalnej, która prowadziła bieżące sprawy osiedla i odpowiadała za podnajem lokali. Obecna umowa dzierżawy wygasa 9 maja 2024 r. Uczelnia nie była zainteresowana kontynuowaniem współpracy. Nieruchomość po wygaśnięciu umowy dzierżawy zostanie więc zwrócona przez uczelnię miastu.

Więcej na temat przepięknego osiedla przeczytacie w poniższym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto