Super strażak z Chełma. Kapitan Rafał Bereza został mistrzem świata firefit. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Rafał Bereza zajął 1 miejsce w kategorii Open i tytuł mistrza świata firefit z czasem 1.10.98,  co jest drugim w historii wynikiem i nowym rekordem Europy. fot.
Rafał Bereza zajął 1 miejsce w kategorii Open i tytuł mistrza świata firefit z czasem 1.10.98, co jest drugim w historii wynikiem i nowym rekordem Europy. fot. KG PSP
Jest najszybszy z szybkich i najtwardszy z twardych - kapitan Rafał Bereza strażak z Chełma został mistrzem świata w zawodach "Najtwardszego Strażaka" w formule firefit , które odbyły się w miniony weekend w Kanadzie. Uczestniczyli w nich strażacy najlepsi z najlepszych z Europy i Ameryki Północnej, a wśród nich reprezentacja Polski.

Podczas Mistrzostw Świata w formule firefit w Kanadzie dwóch reprezentantów Polski zajęło czołowe pozycje w kategorii indywidualnej. Chełmski strażak kpt. Rafał Bereza z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie wrócił z zawodów z dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem.

Rafał Bereza zajął 1 miejsce w kategorii Open i tytuł mistrza świata firefit z czasem 1.10.98, co jest drugim w historii wynikiem i nowym rekordem Europy, 1 miejsce w kategorii sztafeta oraz 2 miejsce w kategorii tandem męski.

Polskiej delegacji przewodniczył oraz kibicował z płyty startowej, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Łatwo nie było

Podczas rywalizacji odbywającej się w formule FireFit zawodnicy musieli się zmierzyć się z zadaniami wykonywanymi przez strażaków w trakcie codziennej służby -, gdzie niezwykle istotne jest przygotowanie fizyczne.

Zadania na specjalnie stworzonym w celu przeprowadzenia zawodów torze wykonywane były w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami ochrony układu oddechowego. Podczas startu indywidualnego zawodnicy musieli wspiąć się na wieżę z 19-kilogramowym pakietem wężowym, wciągnąć taki sam pakiet na wieżę przy pomocy liny. Musieli też zaliczyć przesuniecie ciężaru przy pomocy 4-kilogramowego młota, jak najszybsze pokonanie slalomu, a także przeciągnięcie tyłem manekina o wadze 80 kilogramów na dystansie 30 metrów.

Jak poinformowała KG PSP polska reprezentacja przed zawodami w Kanadzie od 28-31 sierpnia ćwiczyła podczas zgrupowania przedstartowego, które odbyło się na obiektach Ośrodka Szkolenia KW PSP w Toruniu z siedzibą w Łubiance. Na obozie przygotowawczym przebywali najlepsi zawodnicy, w tym zeszłoroczny Indywidulany mistrz świata FCC, Adam Spychała.

Zawód strażaka przechodzi w rodzinie Berezów z pokolenia na pokolenie

Zaczęło się od dziadka Rafała, który pracował w Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie ojciec Wiesław przepracował aż 28 lat w zamojskiej straży pożarnej. Teraz jego trzej synowie kontynuują tradycję.

Pochodzący z Wólki Orłowskiej, w gminie Izbica, Rafał Bereza już od kilkunastu lat regularnie święci sukcesy w zawodach pożarniczych i jest uznawany za jednego z najlepszych strażaków w Polsce i na świecie.

Od 2012 r. zawody sportowo-pożarnicze są pasją Rafała Berezy. Wtedy to po raz pierwszy wystartował w zawodach Toughest Firefighter Challenge. Przez ponad dekadę z powodzeniem w nich startując zdobył najwyższe trofea zarówno podczas Mistrzostw Europy, jak i Mistrzostw Świata.

Rafał Bereza nie spoczywa na laurach. Już przygotowuje się na mistrzostwa FCC odbywające się w USA, na które udaje się we własnym zakresie.