Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa. Lekcja historii w Sobiborze

opr.P J
Za zakończenie pobytu złożono wieńce i zapalono znicze pod mauzoleum z prochami zamordowanych
Za zakończenie pobytu złożono wieńce i zapalono znicze pod mauzoleum z prochami zamordowanych materiał starostwa
Młodzież z Polski, Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi przez trzy dni poznawała w Sobiborze dzieje stosunków polsko-żydowskich na naszych terenach oraz okoliczności powstania i funkcjonowania Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady.

Trzydniowe spotkanie odbyło się za sprawą trzeciej edycji międzynarodowego projektu badawczo-edukacyjnego „Tragiczna historia – wspólna pamięć”. W projekcie uczestniczyło łącznie około 100 osób - młodzież z Polski, Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi.

Młodzież miała okazję poznać dzieje stosunków polsko-żydowskich na naszych terenach oraz okoliczności powstania i funkcjonowania obozu zagłady w Sobiborze. Młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w muzeum oraz odwiedzili muzeum na Majdanku.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku

Uczestnicy projektu wysłuchali również informacji o obozie, rezultatach prac wykopaliskowych w Sobiborze i przyszłości upamiętnienia tego miejsca. Za zakończenie pobytu złożono wieńce i zapalono znicze pod mauzoleum z prochami zamordowanych.

- Ten czas zbrodni nie może być nigdy zapomniany, aby nigdy się nie powtórzył – mówił starosta Andrzej Romańczuk. – Obóz śmierci w Sobiborze to jedna wielka hańba na honorze człowieka. To, co nigdy nie powinno mieć miejsca, stało się. To tu, ponad 70 lat temu w majestacie zbrodniczej ideologii nienawiści mordowano masowo Żydów. W komorach gazowych, wprost z kolejowych wagonów, zginęło niemal 200 tys. Żydów. Nazistowska zbrodnia właśnie tu osiągnęła majestatyczne szczyty swojego odczłowieczenia. Nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć. Bo tylko pamięć o ofiarach powoduje, że ich śmierć nie była nadaremną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto