Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa. Miasto podpisało umowę partnerską z izraelskim Kiriat Motzkin

P J
45-tysięczne izraelskie miasto Kiryat Motzkin stało się oficjalnym partnerem miasta Włodawy i powiatu włodawskiego. Samorządowcy podpisali już umowę o współpracy.

O nawiązaniu kontaktu między miastami pisaliśmy w ubiegłym roku. W październiku, turyści z izraelskiego miasta Kiriat Motzkin złożyli burmistrzowi Włodawy niezapowiedzianą wizytę.

Czytaj:Włodawa. Goście z Izraela u burmistrza

- Od tego czasu staraliśmy się promować Włodawę i poznać specyfikę Kiriat Motzkin. Okazało się, że oba miasta mają ze sobą wiele wspólnego, co stwarza możliwości owocnej współpracy. Dziś ta współpraca stała się faktem – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

W marcu tego roku, delegacja z Włodawy odwiedziła Izraelczyków. Celem tego wyjazdu było nawiązanie współpracy z lokalnym samorządem i szkołami, wstępne uzgodnienie zasad przyszłych wymian młodzieży między placówkami szkolnymi i określenie warunków współpracy instytucji kultury z obu miast.

Czytaj:Delegacja z Włodawy z wizytą w Izraelu - Zdjęcia

W imieniu powiatu umowę podpisał starosta Andrzej Romańczuk, w imieniu miasta burmistrz Wiesław Muszyński, zaś stronę izraelską reprezentował burmistrz Kiryat Motzkin – Haim Zuri.

- Na pewno nasze partnerstwo nie będzie „puste” - mówi Andrzej Romańczuk. – Jestem przekonany, że np. włodawska młodzież dzięki naszemu partnerstwu dużo  skorzysta m.in. na wzajemnej wymianie i poznawaniu kultury, tradycji i rówieśników. Kiryat Motzkin ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania tak w dziedzinie kultury, jak i oświaty czy promocji. A powiat włodawski ma do zaoferowania jeszcze więcej.

Kiriat Motzkin to blisko 40 tysięczne miasto miasto położone w Dystrykcie Hajfy w Izraelu. Mieszka w nim wielu Żydów pochodzący z terenu powiatu włodawskiego.

- Miasto Kiriat Motzkin szczególny nacisk kładzie na współpracę zagraniczną. Co roku wielu Izraelczyków odwiedza Polskę. Celem ich podróży są zwykle miejsca pamięci związane z holocaustem. My jednak nie chcemy patrzeć tylko wstecz – mówi burmistrz Kiriat Motzkin - Haim Zuri. - Zależy nam, aby nasi mieszkańcy, szczególnie młodzież mogli zobaczyć jak zmienia się miejsce z których pochodzą ich rodzice i dziadkowie. Pamiętając o trudnej historii, chcemy budować wspólną przyszłość, korzystając z wzajemnych doświadczeń.

Porozumienie podpisano w ubiegły piątek w momencie, gdy w mieście odbywał się akurat Festiwal Trzech Kultur. Porozumienie przewiduje współpracę w wielu dziedzinach, zwłaszcza w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa oraz edukacji poprzez wymianę młodzieży i wizyty robocze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto