Włodawa. XVII Bieg Sobiborski

opr. P J
Chłód i deszczowa pogoda nie odstraszyły miłośników biegania, którzy już od rana gromadzili się przy włodawskim Czworoboku.

Od 10.30 rywalizowały dzieci i młodzież. Łącznie w biegach szkolnych wzięło udział ponad 400 zawodników. W biegu głównym, który wystartował w samo południe z Sobiboru rywalizowało 155 biegaczy (dwie osoby wystąpiły poza konkurencją Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z Warszawy pędząca na rolkach z czasem 01:10:02 oraz Ryszard Stawiarski z Chełma – niepełnosprawny na wózku zwykłym z czasem 01:36:53).

Jako pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Pawłowski z Lacka, który 12,5 km trasę pokonał w 44:12. Dwie minuty później bieg ukończyła najlepsza wśród pań Aleksanda Jakubczak z Zamościa (46:40). Najstarszym uczestnikiem zawodów był Zbigniew Szymański z Włodawy (67 lat), który bieg ukończył z wynikiem 1:14:45.

Po raz drugi zorganizowano także klasyfikacje wśród funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wśród kobiet najlepszym pogranicznikiem okazała się Aleksandra Jakubczak z PSG Hrebenne, a wśród mężczyzn Paweł Gregorczuk z PSG Terespol.

Uczestnicy biegli, aby uczcić pamięć ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. W tym roku przypada 73. rocznica powstania więźniów i likwidacji obozu, w którym śmierć ponosiło ok. 180 tys. osób.