Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa. XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

P J
XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem
XXIII Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem UM Włodawa
11 - 15 lipca Włodawa znowu zamieni się w stolicę światowego folkloru. Wszystko za sprawą reaktywowanego Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem.

– Bardzo zależało mi na tym aby ten festiwal wrócił do Włodawy. Impreza ta zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów. Jest też wspaniałym sposobem promocji Włodawy na świecie – wyjaśnia Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

W czasie tegorocznej 23. edycji Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem włodawskiej publiczności zaprezentują się:

SERBIA
Zespół Folklorystyczny „SVETI SAVA” powstał w 1978r. w Belgradzie i jest jednym z najstarszych zespołów ludowych w Serbii. Celem zespołu jest rozwój serbskiej kultury oraz zachowanie tradycji dla przyszłych pokoleń. Program artystyczny oparty jest na zwyczajach życia codziennego wsi i małych miasteczek. Oprócz bogatego repertuaru, może pochwalić się szeroką gamą kostiumów i instrumentów muzycznych (np. akordeon, skrzypce, flet, gitara, bęben). Zespół prezentował swój program głównie w Europie, zdobywając wiele nagród za choreografię i wysoki poziom artystyczny. „SVETI SAVA” jest członkiem CIOFF, CID i IOV. Dyrektor artystyczny- Slobodan Mirkovic.

HISZPANIA
Kraj Basków to wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. W 1978r. grupa młodych ludzi z Behobia założyła zespół ERAIKI DANTZA TALDEA w celu zachowania kultury ludowej Basków. Obecnie zespół liczy 120 członków i prezentuje folklor z 8 prowincji, które kulturowo tworzą Kraj Basków. ERAIKI DANTZA TALDEA stara się zachować dziedzictwo pozostawione przez przodków w autentycznej formie, przykładając szczególną wagę do tradycyjnych strojów każdej prowincji oraz lokalnych instrumentów muzycznych. Od 1997r. Zespół organizuje Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Bidasoa a sam uczestniczył w festiwalach w Maroko, Francji, Słowacji, Niemczech oraz Litwie. Dyrektor artystyczny- Oscar Lucas Gainza.

EGIPT
Grupa Folklorystyczna „ EL-BEHIRA” powstała w 1964r. w Damanhour. Składa się z 40 artystów – tancerzy, muzyków i wokalistów. Prezentuje tańce i tradycje z niemal wszystkich obszarów Egiptu. W swoim repertuarze posiadają tańce rolników, rybaków, taniec religijny Tanoura, taniec z kijami z północnego Egiptu oraz egipskie wesele. Towarzyszą im muzycy grający na tradycyjnych instrumentach: oud, mizmar, tabla, duf, rik oraz na skrzypcach. „EL-BEHIRA” brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Hiszpanii, Turcji, Indiach i Chinach. Dyrektor artystyczny- Yasser Yehia Bahnasy.

MEKSYK
Grupa Folklorystyczna „ ESTAMPAS DE MEXICO” powstała w 1998r. przy kampusie Tec de Monterrey w Guadalajarze. Tworzą ją uczniowie i studenci, dla których taniec, muzyka, śpiew i teatr to najważniejsze dziedziny sztuki. W swoim repertuarze prezentują tańce ludowe z różnych regionów Meksyku np. Jalisco, Veracruz, Nuevo Leon, Nayarit. Tancerzom towarzyszy muzyka mariachi z udziałem takich instrumentów jak skrzypce, gitary, trąbki a nawet harfy.„Estampas de Mexico” brała udział w wielu festiwalach folklorystycznych na całym świecie m.in. w Portugalii,Słowenii,Francji, Belgii, Ekwadorze, Turcji, Kanadzie i USA. Dyrektor artystyczny- Juan Vila.

SŁOWACJA
Zespół Folklorystyczny „VRANOVĆAN” powstał w 1968r. w miasteczku Vranov nad Toplou. Zrzesza 65 członków – tancerzy, muzyków i wokalistów, w wieku od 14 do 30 lat. Wszystkie tańce i pieśni, które prezentują pochodzą z Zemplin i Saris, historycznych regionów we Wschodniej Słowacji. Wyróżniamy tu tańce dziewcząt np. Karicka ( tańczona po kole), tańce męskie- Verbungs i Capas oraz tańce parowe np. Polka i Czardasz (najbardziej charakterystyczny i dynamiczny).Zespół posiada bogatą kolekcję tradycyjnych kostiumów, a towarzyszy im kapela grająca na typowych instrumentach ludowych jak skrzypce czy cymbały. „VRANOVĆAN” zagrał ponad 1650 koncertów i odbył 92 podróże zagraniczne w 22 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki. Dyrektor artystyczny- Peter Kocak.

FRANCJA
Zespół Pieśni i Tańca „SYRENA” z Roche la Moliere istnieje od 1974r. Jego członkami są potomkowie emigrantów polskich, którzy w latach 20 ubiegłego wieku osiedlili się w górniczym regionie La Loire. Od początku „Syrena” ściśle współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Lublin”. Jest laureatem Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w 1986r., a od 2006r. organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Festi Roche” w swoim rodzinnym mieście. W 2008r. „Syrena” odznaczona została medalem„ Zasłużony dla kultury polskiej”. W swoim repertuarze prezentuje m.in. tańce lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, łowickie, górali spiskich i krakowiaka. Zespół występował w całej Francji, a także w Belgii, Szwajcarii i Polsce. Dyrektor – Alain Bielicki.

RUMUNIA
Zespół ludowy „Juni Tarnavei” powstał w czerwcu 2008 roku jako następca zespołu „Tarnava”, który istniał w latach1988-1996. Podczas krótkiego okresu działalności zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach oraz programach telewizyjnych, zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia. „Juni Tarnavei”w 4 grupach zrzesza ponad 240 tancerzy . Zespół w swoim repertuarze posiada tańce, które inspirują się takimi obszarami jak Tarnave, Oas, Banat, Fagaras, Somes, Salaj, Codru, Mołdawia, Oltenia, Tarina de la Gaina, Purtata fetelor de la Căpâlna. Pieśni wykonywane przez wokalistów i muzyków są charakterystyczne dla transylwańskiej wsi a ich obecność można dostrzec podczas wesel oraz różnego rodzaju wydarzeń kulturowych obchodzonych w Rumunii. Kierownik artystyczny – Vasile Trîmbiţaş.

NIEMCY
Dziecięcy zespół Mecklenburg-Pommeraner Folkloreensemble „Richard Wossidlo” został założony w 1977r. Tańczą w nim dzieci od 7 do 14 lat. W swoim programie przedstawiają tańce, muzykę, obrzędy i zwyczaje, a także kostiumy ze swojego regionu. Zaprezentują m.in. „ Taniec na szczudłach”, „Taniec rybaków” oraz zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieciom towarzyszy kapela grająca na akordeonie, skrzypcach, klarnecie i tubie. Podczas międzynarodowych festiwali w Polsce, Czechach, Belgii, Francjii, USA, Słowenii i Holandii, grupa otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Dyrektor artystyczny- Holger Hurtig.

BIAŁORUŚ
Zespół Miedunica został założony w 1993 roku w Klejnikach na Białorusi. Inspiracją do powstania było pragnienie krzewienia kultury regionalnej i narodowej. Bogaty repertuar zespołu to pieśni: białoruskie, ruskie, polskie oraz pieśni regionu poleskiego. Kierownikiem zespołu jest Walery Pietrowicz Rodionow.

UKRAINA
Zespół „VESNYANKA” działa od 1958 r przy Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie i jest najstarszym etnograficznym zespołem na Ukrainie. Repertuar zespołu przedstawiający tradycje i zwyczaje ludowe składa się z ponad 40 tańców ze wszystkich regionów oraz mniejszości etnicznych Ukrainy. Poza licznymi koncertami na terenie Ukrainy zespół uczestniczył również w wielu festiwalach międzynarodowych min. we Włoszech, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Turcji, Serbii, Chorwacji. „Vesnyanka” w skład której wchodzą 3 grupy taneczne, chór oraz kapela posiada status Narodowego Zespołu Ukrainy. Dyrektor artystyczny : Jaroslava Nerodenko

POLSKA
Zespół Tańca Ludowego „POLESIE” powstał w 1974 roku przy Włodawskim Domu Kultury we Włodawie. Założycielami „Polesia” byli Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz. Podstawę repertuaru polskie tańce regionalne m.in. (lubelskie, rzeszowskie, śląskie, podlaskie, kaszubskie), ludowe przyśpiewki oraz piosenki z różnych stron Polski. „Polesie” 40 razy koncertowało poza granicami kraju, biorąc udział w różnych imprezach folklorystycznych odwiedzając m.in. Holandię, Izrael, Hiszpanię, Francję, Włochy, Grecję, Bułgarię, Macedonię, Serbię, Litwę, Niemcy, Czechy, Turcję, Portugalię, Ukrainę, Węgry, Belgię. Zespół pracuje pod kierownictwem Mirosława Megla.

POLSKA

Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” liczy 27 uczestników. Są to uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej oraz I i II Gimnazjum. W repertuarze grupa posiada tańce narodowe: krakowiak z lajkonikiem, kujawiak z oberkiem, polonez oraz tańce regionalne: lubelskie, kaszubskie. Grupa reprezentuje placówkę na Przeglądach Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” , który odbywa się w Przemyślu, Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Tańca Ludowego we Włodawie, Ogólnopolskich Spotkaniach dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Lasowiaczek” w Stalowej Woli. Zdobywając nagrody i wyróżnienia. Grupa bierze udział w imprezach okolicznościowych organizowanych przez placówkę, a także imprezach organizowanych przez władze samorządowe na terenie miasta i powiatu. Swój udział w prezentacjach festiwalowych będą miały również zespoły obrzędowe z Hańska i Dołhobród, oraz zespół śpiewaczy” Swańki” z Wyryk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto