Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm i okolice. Interwencje Straży Pożarnej w ciągu ostatnich kilku dni. Policja apeluje o ostrożność na drogach

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Straż Miejska Chełm/Facebook
W miniony weekend chełmscy strażacy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi interweniowali 40 razy. Sprawdziliśmy też gdzie i ile razy w ostatnim czasie interweniowały inne jednostki Straży Pożarnej w naszym regionie.

22 interwencje to uszkodzone drzewa, 8 uszkodzonych dachów, 2 interwencje to wypompowanie wody z zalanych piwnic, 7 pożarów i 1 inne miejscowe zagrożenie. Wszystko w jeden weekend, 19 i 20 lutego.

– Apelujemy do mieszkańców o niepozostawianie na otwartej przestrzeni przedmiotów, które może porwać wiatr, a także o nieparkowanie samochodów w pobliżu drzew – informuje bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Przetaczające się przez Polskę w ciągu kilku ostatnich dni wichury wywołały potężne szkody. Na terenie powiatu włodawskiego odnotowano 17 zdarzeń spowodowanych porywistym wiatrem. Specyfika zdarzeń w większości przypadków była zbliżona do siebie.

– Strażacy głównie usuwali połamane przez silne porywy wiatru drzewa lub konary, które zalegały na drogach, pojazdach, budynkach, oraz innych obiektach – podają strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.

19 lutego na terenie powiatu krasnostawskiego odnotowano 25 interwencji dotyczących zagrożeń powodowanych przez podmuchy silnie wiejącego wiatru. Zdarzenia w których uczestniczyli strażacy dotyczyły zabezpieczenia uszkodzonych połaci dachowych budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, usuwania powalonych drzew, zabezpieczenia uszkodzonych linii energetycznych oraz gaszenia rozdzielni energetycznych.

– Strażacy mają ręce pełne roboty, zdarzeń wciąż przybywa – dodają przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie.

Interweniowano też przed weekendem

17 lutego o godzinie 16:41 zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej Kamień został zadysponowany do zdarzenia w Chełmie na ul. Hrubieszowską. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na jednej z kamienic częściowo zerwało obróbki blacharskie. Aby je usunąć niezbędny był przyjazd drabiny mechanicznej z JRG 1. Przy jej pomocy usunięto blachę i luźne cegły ogniomuru a teren przekazano jednemu z właścicieli kamienicy.

Straż Miejska również pomaga

– W ostatni weekend w związku z bardzo silnym wiatrem otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń na terenie miasta dotyczących uszkodzeń dachu, połamanych drzew i zerwanej linii energetycznej – czytamy w mediach społecznościowych chełmskiej Straży Miejskiej.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczyli miejsca zdarzeń przed dostępem osób postronnych do momentu przybycia Straży Pożarnej i usunięcia skutków porywistego wiatru.

Policja apeluje

W miniony weekend włodawscy policjanci oraz inne służby otrzymywali zgłoszenia dotyczące przewróconych drzew na jezdnię. W jednym przypadku w sobotę około godziny 12.00 w miejscowości Sobibór drzewo przewróciło się na jadące auto. Na szczęście kierujący Mitsubishi, mieszkaniec Lublina został zabrany do szpitala, na szczęście nie doznał poważnych obrażeń.

Policjanci interweniowali również w miejscowościach: Wyryki i Osowa, w których to przewrócone drzewa lub ich części blokowały przejazdy. Policjanci zabezpieczali miejsca do czasu uprzątnięcia drzew przez zastępy straży pożarnej.

– Przypominamy, że alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Pamiętajmy, aby stosować się do treści zawartych w wiadomościach. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa lub zminimalizowanie skutków – przekazuje sierż. szt. Elwira Tadyniewicz, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad bezpieczeństwa podczas silnych podmuchów wiatru i wzmożonych opadów deszczu:

  • jeśli masz taką możliwość zostań w domu, przełóż zakupy, spacer czy spotkanie towarzyskie na inny termin;
  • idąc ulica unikaj przechodzenia bezpośrednio pod krawędzią zadaszeń;
  • parkuj samochód w bezpiecznym miejscu pod wiatą parkingową, jeśli masz możliwość schowaj pojazd do garażu;
  • zabezpiecz ruchome elementy architektury ogrodowej, ściągnij donice inne ozdoby ze schodów, parapetów, schowaj lub zabezpiecz meble ogrodowe i wyposażenie balkonu;
  • zamknij wszystkie okna;
  • pamiętaj o bezpieczeństwie zwierząt domowych, nie pozwól by były wystawione na działanie niebezpiecznych warunków atmosferycznych.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto