Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okuninka: Weź udział w warsztatach o wirusowym zapaleniu wątroby typu C

Joanna Nowicka
archiwum Polskapresse
W Okunince, w gminie Włodawa odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin o wirusowym zapaleniu wątroby typu C, które wywołuje wirus HCV.

Warsztaty odbędą się 30 sierpnia br. (czwartek), w godz. 14:00 – 17:00 w Ośrodku Astur w Okunince nad Jeziorem Białym.
Wykład o postępach w leczeniu infekcji HCV poprowadzi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz specjalista chorób zakaźnych, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Podczas warsztatów przewidziano też prelekcję o prawach pacjentów. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorem jest Fundacja TRANSPLANTACJA OK.!

Z ponad 700 tysięcy Polaków zakażonych wirusem HCV, aż 95% nie jest tego świadoma i nieświadomie może zarażać innych, w tym swoich najbliższych. Pacjenci, u których zdiagnozowano wirusa HCV z nadzieją wciąż czekają na skuteczne wyleczenie.

Zakażenie wirusem HCV zwykle przebiega bezobjawowo, albo objawy są na tyle mało charakterystyczne, że nie sposób na wczesnym etapie powiązać je właśnie z HCV (osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy grypopodobne itp.). Wirus zapalenia wątroby typu C przenoszony jest przede wszystkim przez krew. Około 80 procent zakażeń w Polsce to wynik zabiegów medycznych, często nawet drobnych takich jak zastrzyki czy pobieranie krwi. Zarazić się można także podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, podczas manicure’u lub wykonywania tatuażu. Niebezpieczne jest również wspólne używanie z osobą zakażoną jednej maszynki do golenia, nożyczek do paznokci czy szczoteczki do zębów.

Zagrożony zakażeniem HCV jest każdy z nas. Dlatego raz na kilka lat warto zbadać krew pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Niestety te badania rzadko są zalecane przez lekarzy pierwszego kontaktu, jednak specjaliści alarmują, aby nie bagatelizować sprawy i mimo to wykonać je prywatnie. Wystarczy jedno pobranie krwi i można sprawdzić czy jest się zakażonym czy nie. Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób, nawet nie trzeba go wykonywać na czczo. Średnia cena badania to tylko ok. 25 złotych i można zrobić je w dowolnym laboratorium.

Z inicjatywy Koalicji Hepatologicznej właśnie trwa kampania edukacyjna „HCV wciąż w ukryciu!”, której celem jest zachęcenie Polaków do przebadania się i sprawdzenia czy nie są zakażeni wirusem HCV.

Niestety Polacy wciąż bardzo mało wiedzą o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Niedawno przeprowadzone wyniki badań przez instytut badawczy GfK Polonia z lutego 2012 roku pokazują jak niski jest poziom wiedzy o HCV i WZW typu C. Aż 32,1% respondentów nigdy nie słyszało o HCV/WZW C, tylko 6% ogółu badanych skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. Spośród osób, które słyszały o HCV/WZW C, 61% było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko HCV (której wciąż nie wynaleziono), a zaledwie 9% zadeklarowało, iż wykonało testy mające na celu wykrycie zakażenia HCV. Respondenci nie rozróżniają typów Wirusowych Zapaleń Wątroby i nie mają świadomości ryzyka zakażenia w codziennych sytuacjach i jak się przed tym chronić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto